Apple Vision Pro ikinci “iPhone anı” mı? @Barış Özcan

189
0

Vision Pro, Apple’a göre “mekansal bilgi işlem çağı”nı başlatacak olan araç. Bu bir artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, karışık gerçeklik aracı. Gerçekliği nasıl tanımladığınıza bağlı olarak değişir. Bu kafanıza takabildiğiniz, yüzünüze geçirebildiğiniz bir bilgisayar. Dijital içerikle fiziksel mekanı birleştirme vizyonu bu. Kişisel bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı 80’li yıllardan beri böyle bir hayal var. Bu hayal, bilgisayarları masaüstünden dizüstüne oradan da ceplerimize kadar taşıdı. Şimdi sıra kafamızda!

20 yıldan beri çeşitli teknoloji şirketleri sanal gerçeklik kaskları ya da başlıkları yapıyor. 10 yıldan beri bunların boyutları epeyce bir küçüldü ve hatta Google Glass’la neredeyse bir gözlük haline geldi. Ama pek tutmadı. Elimizdeonun yerine bu var. Ama bunun yetenekleri çok kısıtlı. Bir de şu var. Bu çok daha yetenekli ama bunun da başka sınırlamaları var. Bugün itibariyle “ana akım” olmaya aday en gelişmiş teknoloji örneği işte bu.

Apple özelinde konuşacak olursak, 2007’deki iPhone lansmanından bugüne kadar duyurdukları en inovatif, en gelişmiş araç. Bu ürün kategorisinin yaygınlaşması açısından önemli bir dönüm noktası olabilme potansiyelini taşıyor. O yüzden kutunun açılımı “unboxing” de dahil olmak üzere tüm ilk deneyimimi, ilk izlenimlerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Ben genelde ürün incelemesi yapmak yerine teknoloji vizyonu ve kültürümüze olan etkisini anlatmayı tercih ediyorum. Bilgisayarlar bunu etkiledi, telefonlar bu etkiyi çok daha güçlendirdi. Şimdi artık bu ve benzeri cihazların da gelecekte bilgi işleme ve dijital içerikle etkileşim konusunda bir tür ikonik bir etkisi olacağına inandığım için donanımından, yazılımına ve oradan da uygulamalara kadar ayrıntılı bir analiz yapacağım, hazır olun.

Kaynak: Barış Özcan @youtube

Ulaş Yıldıran
WRITTEN BY

Ulaş Yıldıran

hayat bir lunapark ve ben eğlencenin tadını çıkartıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir